Spartan super Kouty nad Desnou

Do Jeseníků na první závod z plánované trifecty jsem jel den předem a pojal jsem to celé jako rodinnou dovolenou. Ubytování jsme měli zajištěné od pátku do úterý ve Starém Městě, tedy asi 30min. jízdy autem na místo spartan race v Koutech. Myslel jsem si, že s přibližujícím se závodem budu pociťovat nervozitu, ale žádná se nedostavila ani den před závodem a ani v den závodu.

Do Koutů nad Desnou jsme dorazili kolem desáté hodiny, trochu jsem se obával organizace s parkováním, ale vše proběhlo úplně v pohodě. Od zaparkovaného auta jsme to měli  1km do místa startu, překvapilo mě množství aut a lidí – takový počet jsem nečekal.

Počasí nebylo úplně ideální, protože bylo hodně proměnlivé. Jednou to vypadalo, že bude pršet a za chvilku svítilo sluníčko, pak fouknul vítr a vše bylo zase jinak, teplota kolem 10 stupňů byla docela v poho. Když jsem si balil doma věci, tak jsem si ani nechtěl s sebou vzít dlouhý rukáv, ale v den závodu jsem byl rád, že jsem si dlouhý triko přibalil. Každopádně když jsem procházel prostorem startu, tak jsem koukal na ostatní a říkal si, že jsem si asi měl vzít i tříčtvtečný elasťáky, jenom pár běžců mělo kraťasy. Na trati je prý hodně bláta a sněhu, cože?

spartan race Kouty nad Desnou 2017
spartan race Kouty nad Desnou 2017

Jinak to samozřejmě byla přehlídka super skvělých bot, funkčního oblečení a taky nevim, proč i různých camelbaků a pásků s lahvema na pití.  Tyhle vychytávky bych volil na mnohem delší tratě.

Já jsem zvolil dvě vrstvy oblečení, pod kraťasy z Decathlonu jsem si vzal krátké funkční elasťáky (lidl) a nad dlouhý rukáv opět z Decathlonu jsem si vzal asi to nejlepší co jsem na sobě měl, triko od Scutum wear – tohle triko mi přinesla žena a já se na něj nejdřív nějak zvlášť netvářil, protože nemám rád upnuté věci, ale časem jsem pochopil přednosti (příjemný, lehký a vysoce funkční materiál). Docela jsem čučel, že po sundání propocenýho a promeklého trika jsem měl záda úplně suchý. Škoda, že jsem neměl verzi s dlouhým rukávem, to bych měl na závod jen jednu vrstvu. Nakonec jsem ocenil i jak je upnuté (tvoří druhou kůži), protože jsem se při plazení pod drátema nikde nezasekával, drželo teplo když jsem potřeboval a docela rychle schlo. Přesně pro takové akce jako je Spartan Race je totiž značka Scutum wear určená, český výrobce – firma HQH system ji šije pro účely vojáků do extrémních podmínek. Na nohách jsem měl silniční tenisky (nike) asi tak pět let staré a byl jsem s pár lidma vyjímka, protože skoro všichni měli trailovky, nebo jiné speciálky – už si je musim taky sakra koupit.

Před startem jsem měl zhruba dvě a půl hoďky čas, takže po registraci jsem se s rodinou poflakoval po festival zóně. Kluci byli nejvíc nadšený z Nerf zóny, kde mohli střílet do terčů a plechovek z všelijakých Nerf pistolí a pušek, taky se jim líbyli soutěže v ČSOB stanu, kde se mimo jiné házelo míčem na koš, střílelo z luku atd. Já se samozřejmě věnoval rodině, ale taky jsem měl čas mrknout na pár překážek, které byli v prostoru cíle a už mi bylo jasný, že čistej závod bez angličáků to nebude. Hodinku před závodem jsem do sebe hodil energetickou tyčinku a čokosušenku, no nic extra no.

Nerf zona spartan race Kouty nad Desnou 2017
Nerf zona spartan race Kouty nad Desnou 2017

Půl hodiny před mojí startovní vlnou spartan race super jsem se převlékl, uložil věci do úschovny, rozloučil se s ženou a klukama, šel se rozběhnout a protáhnout. Taky jsem do sebe kopnul kofeinový náboj (speed8), to dávám od dob mého studia na peďáku. Tehdy jsme měli pětiboj a já si nebyl vůbec jistý jestli dosáhnu na bodový limit pro zápočet, kámoš desetibojař mi doporučil gutar (taky spoustu kofeinu, dostupný tehdy v lékárně, ale už se asi nevyrábí) a nevěřil jsem vlastním nohám! Já dal tři osobáky, ve skoku dalekém jsem přeskočil i toho kámoše a na závěrečných 1500m jsem šel s tím že už ani nemusím tak makat.

Závod byl super zážitek. Čekal jsem, že to bude více běžecké, ale hned pár stovek metrů za startem začal zvedák, který se táhnul pěkně daleko, takže chůze do kopce… Ještě, že jsem viděl pár videí na youtube s dálkovým běžcem Tony Krupickou a zvolil jeho techniku chůze do kopce a to tak, že jsem se zapíral dlaní ruky o stehno nohy, která zabírala a snažil jsem se být v pernamentním mírnem předklonu, abych nenamáhal bederní část neustálým pohybem. Taky jsem ze začátku šel přes špičky a nedošlapoval na celé chodidlo, ale to jsem si rychle rozmyslel, protože jsem si nechtěl rozsekat lýtkové svaly. Celková délka závodu byla kolem 16 km a můj odhad je takový, že tak půlka byla do brutál kopce (chůze) jedna třetina běh z prudkého kopce a jedna třetina mírně z kopce a po rovině. To znamená jen nějakých 8 km běhu.

spartan race Kouty nad Desnou
spartan race

Překážky byly pro mě velkou neznámou a jak jsem psal v minulém článku Před závodem: Spartan Race Super v Jeseníkách měl jsem největší obavy z těch technických. No, přelejzání ( stěny, sítě, kladiny) bylo naprosto v pohodě, asi jsem čekal vyšší stěny nebo co, ale fakt stačil malý rozběh, chytit hranu, vyšvihnout se (nakopnout, tak se to prý říkalo na vojně) a seskočit. Podlejzání nestojí ani za řeč. Velmi vtipná překážka byla na konci jednoho výšlapu, potom co dostaly lýtka zabrat jsme si museli spojit oba kotníky pevnou gumou poté skákat snožmo asi 100m a přelézt dvě stěny, tak tam dostaly lýtka fakt záhul. Jinak mě překážky hrozně bavily, bral jsem je ne jako překážky, ale jako zpestření. Největší masakr byl brod studeným potokem a následné plazení, tam jsem při prvním ponoření hlavy pod drátem a následném vynoření asi 10s rozdejchával klinickou smrt, pak už to šlo, jak si tělo a mysl zvykly.

spartan race Kouty nad Desnou 2017
spartan race Kouty nad Desnou 2017

První anglány (burpee) jsem dělal za kladinu, která bylá šikmo na horu a nečekaně ouzká, ale hlavně jak jich bylo vedle sebe víc tak každý závodník ve snaze se před pádem udržet rozkmital všem vedle sebe kladinu tak, že padali jako hrušky. To byl i můj případ, někdo to rozkmital mě a já pak zase dalšímu..pohoda, neremcal jsem a šel na 30, další jsem dělal za nezapamatování kódu z číslic a písmen. Třetí překážkou, kterou jsem nezvládnul byl hod oštěpem do slamáku. Tady si myslím, že se ukázala nevýhoda pozdějšího startu, protože slamák byl už dost rozpíchaný a i když jsem se trefil, tak se oštěp udržel 3s a spadl, ale to je můj názor, dal jsem dalších 30 bez zbytečných keců. Zuby jsem si vylámal i na jedné z posledních překážek, monkey bar – nejdřív ručkování po trubce zavěšené na řetezech, potom dva kruhy a dva krátké provazy s uzlem. Docela jsem si věřil, protože předchozí ručkování do střechy mi šlo, ale jakmile jsem si první provaz špatně chytil a pustil brzo kruh, šel jsem k zemi. S poslední sadou jsem byl předem smířený,  překážka složená ze dvou stěn dlouhých nějakých 8m a postavených šikmo k sobě, jako střecha o výšce asi  1,80m. A tuhle střechu musíte na délku překonat jenom pomocí lezeckých úchytů na ruce, které se moc chytit nedají, nebo krátkých řetězů a bez opory na nohy. Jestli tohle někdo dal tak je u mě neuvěřitelný borec, já se chytil prvního řetězu a protože jsem už měl dost odřený kolena, tak se mi nechtělo jima zapírat o stěnu a šel hned k zemi a tudíž pak do anglán burpee zóny. Tadytěch posledních 60 anglánů mi vzalo nejvíce fyzických sil, ale to už bylo 100m do cíle, a tak jsem se necítil nějak totálně vyřízenej.

burpees spartan race Kouty nad Desnou 2017
burpees spartan race Kouty nad Desnou 2017

Celkově jsem skončil na 636 místě z nějákých 3200 dokončených závodníku, ve věkové kategorii jsem byl na 327 místě, ale nevim z kolika a na trati jsem strávil 2h59min23s, to je 1h a 15min za nejlepším časem. Za mě velká spokojenost.

spartan race Kouty nad Desnou 2017
spartan race Kouty nad Desnou 2017

Velký respekt všem závodníkům a dobrovolníkům na trati!!

Příští článek bude o spartan race sprint v Nitře, plus pár rad do tréninku a závodů.

Sportu zdar.

 

 

One thought

  1. No já zírám… konečně jsem se taky něco dozvěděl. Z tebe nic nevypadne a ty si tady vytaaaaaahuješ triko. Dokonce i s proklikem toho trička přímo na e-schop. Už jenom chybí, jaký jsi měl ponožky…:o)
    Zdar brašule.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *